Tabela wycofanych banknotów
Ceny hurtowe
WalutaKupno
Wycofane banknoty Ceny detaliczne

Skup wycofanych koron norweskich

Decyzje o wycofaniu banknotów i monet w Norwegii decyduje Norges Bank, po podaniu informacji banknoty są nadal oficjalnym środkiem płatniczym przez dwanaście miesięcy. W naszych kantorach prowadzimy skup wycofanych banknotów korony norweskiej, jeżeli posiadają Państwo przedstawione poniżej banknoty i mają w planie je sprzedać zapraszamy do nas.

widok banknotu 1000 koron norweskich 2001 r. awers
widok banknotu 1000 koron norweskich 2001 r. awers

Tysiąc koron norweskich zostało wyemitowane w 2001 roku, a wycofane z obiegu w 2020 roku. Awers fioletowego banknotu przedstawia norweskiego malarza "Krzyku", Edvarda Muncha. Z tyłu banknotu widnieje wspaniałe dzieło malarza "The Sun".

widok banknotu 500 koron norweskich awers
widok banknotu 500 koron norweskich awers

Pięćset koron norweskich zaczęto emitować w 1999 roku, a wycofano z obiegu również w 1999 roku. Wymiary banknotu : 152 x 75 mm. Banknoty z datą 2008 wydrukowane za granicą mają przed numerem seryjnym literę. Motywem przewodnim na awersie jest portret Sigrid Undset jako młodej kobiety. Rozeta po lewej jest stronie oparta na jednym z jej koronkowych kołnierzyków. Na niej znajduje się dużo elementów bezpieczeństwa. Dolny nadruk nawiązuje do elementów ubrań z Gudbrandsdalen, zwłaszcza motywu chmurki, w którym centralnym elementem jest krzyż. W polu znaku wodnego przedstawiono podwójny krzyż. Projekt grafik Sverre Morken. Na rewersie znajduj się The Wreath to tytuł pierwszego tomu trylogii Kristin Lavransdatter. Sigrid Undset używa wieńca jako symbolu ziemskiej i duchowej miłości. Jako tło dla wieńca zastosowano wzór tła z Gudbrandsdalen. Projekt grafik Arild Yttri.

widok banknotu 50 koron norweskich 1997 r. awers
widok banknotu 50 koron norweskich 1997 r. awers

Pięćdziesiąt koron norweskich zostało wyemitowane w 1997 roku, a wycofane z obiegu w 1999 roku. Wymiary: 128 x 60 mm. Banknoty z datami z 2003 roku zostały unowocześnione, m.in. bezpieczeństwa oraz z tekstem Norges Bank w jasnym kolorze. Banknoty z datą 2008 wydrukowane za granicą mają przed numerem seryjnym literę. Głównym motywem na pierwszej stronie jest portret Petera Christena Asbjørnsena. Opowieść Asbjørnsena Letnia noc w Krogskoven stanowi podstawę dolnego druku pierwszej strony, tworzy również związek z jego pracą jako leśniczego. 12-stronny kształt z miedzianym nadrukiem z sześciokątem w środku oparty jest na pajęczynie. W tym elemencie jest kilka zabezpieczeń. Projekt : Sverre Morken. Podobnie jak awers również motyw rewersu oparty na opowiadaniu Letnia noc w Krogskoven. Klucz w prawym dolnym rogu to symbol, którego Asbjørnsen używa w bajce Stabbursnøkkelen i Rokkehodet. Projekt : Arild Yttri.

widok banknotu 100 koron norweskich 1997 r. awers
widok banknotu 100 koron norweskich 1997 r. awers

Sto koron norweskich wyemitowano w 2003 roku, natomiast wycofano w 2017 roku. Wymiar : 136 x 65 mm. W obiegu od 15 września 1997 r., wyprodukowano w roku 1995. Ulepszone holograficznym paskiem metalicznym od 25 marca 2003 r. Banknoty z rokiem 2010 wydrukowane za granicą mają przed numerem seryjnym literę. Głównym motywem na przodzie jest portret śpiewaczki operowej Kirsten Flagstad. Sama sala w Operze Norweskiej stanowi podstawę dolnego druku pierwszej strony. Widać go tutaj ze sceny w kierunku balkonu i dużego okrągłego dachu. W rozecie, której środek ma kształt sześciokąta, zebrano kilka elementów zabezpieczających. Na polu znaków wodnych przedstawiono jeden z haftów Kirsten Flagstad, który znajduje się w kolekcji pamiątkowej Kirsten Flagstad Strandstuen w Hamar. Projekt grafik Sverre Morken. Achitekci Morgenstierne i Eide zostali zatrudnieni w 1929 roku do zaprojektowania Folketeaterbygget w Oslo. Budynek został ukończony w 1935 roku i służył jako budynek kinowo-teatralny. Na rewersie plan kondygnacji holu głównego. Winieta w polu znaku wodnego to biżuteria z produkcji wagnerowskiej. Projekt grafik Arild Yttri.

widok banknotu 200 koron norweskich awers
widok banknotu 200 koron norweskich awers

Dwieście koron norweskich zaczęto emitować w 2003 roku, a wycofano z obiegu w 2017 roku. Wymiary : 144 x 70 mm, ulepszone holograficznym metalicznym paskiem od 16 kwietnia 2002 r. Banknoty z datami z 2009 r. drukowane za granicą mają przed numerem seryjnym literę. Głównym motywem na awersie jest portret Kristiana Birkelanda. W dolnej części znajduje się północne światło, które jest widoczne od dołu i wznosi się w kierunku gwiazdy północnej, jako centralnego punktu. Możemy znaleźć dobrze znane konstelacje, takie jak Little Bear i Charles Wagon i nie tylko. Znak wodny przedstawia Terrella Birkelanda, w którym stworzył sztuczne zorze polarne i w ten sposób wykazał, że zorze polarne były spowodowane elektronami, które zostały wyemitowane ze słońca, przeszły przez przestrzeń i zostały odchylone na swoich orbitach przez pole magnetyczne Ziemi i skierowane w kierunku nocna strona ziemi, zorza polarna. Kryształ śniegu symbolizuje zimną porę roku, w której zorza polarna jest najbardziej widoczna. Projekt grafik Sverre Morken. Rewers banknotu oparty jest na świetle dziennym i obszarze jego działania. Podczas gdy zorza polarna po naszej stronie ziemi znajduje się wzdłuż wybrzeży Troms i Finnmark, zorza polarna pojawia się nad Svalbardem.Odkrycie owalu i zorzy polarnej jest jednym z najbardziej zaskakujących wyników współczesnych badań kosmicznych. Ilustracje w prawym dolnym rogu notatki pokazują, jak Birkeland wyobrażał sobie zorientowanie prądów elektrycznych związanych z zorzą polarną. W samej zorzy polarnej prądy są równoległe do powierzchni Ziemi podczas gdy te znajdujące się wyżej podążają za ziemskim polem magnetycznym. Te prądy nazywane są dziś prądami Birkelanda, projekt grafik Arild Yttri.

widok banknotu 500 koron norweskich awers
widok banknotu 500 koron norweskich awers

Pięćset koron norweskich zostało wyemitowane w 1991 roku, natomiast wycofane z obiegu w 2000 roku. Awers niebiesko-fioletowego banknotu ukazuje portret Edvarda Griega, norweskiego kompozytora. Z tyłu banknotu są umieszczone kwiaty w kwiecistą mozaikę.

widok banknotu 1000 koron norweskich 1990 r. awers
widok banknotu 1000 koron norweskich 1990 r. awers

Tysiąc koron norweskich zostało wyemitowane w 1990 roku, a wycofane z obiegu w 2001 roku. Fioletowo-niebieski banknot ukazuje portret norweskiego męża stanu, Christiana Magnusa Falsena. Z tyłu banknotu znajduje się pieczęć królewska Norwegii z 1668 roku.

widok banknotu 50 koron norweskich awers
widok banknotu 50 koron norweskich awers

Pięćdziesiąt koron norweskich zostało wyemitowane w 1985 roku, a wycofane w 1997 roku. Z przodu banknotu widnieje wizerunek norweskiego poety, Aasmunda Olavssona Vinje.

widok banknotu 100 koron norweskich awers
widok banknotu 100 koron norweskich awers

Sto koron norweskich zostało wyemitowane w 1979 roku, a wycofane z obiegu w 1997 roku. Z przodu banknotu znajduje się wizerunek norweskiej pisarki, Camilli Collett.

widok banknotu 500 koron norweskich awers
widok banknotu 500 koron norweskich awers

Pięćset koron norweskich zostało wyemitowane w 1978 roku, a wycofane z obiegu w 1991 roku. Na awersie zielonego banknotu widnieje portret Nielsa Henrika, norweskiego matematyka. Z tyłu banknotu znajdują się budynki Uniwersytetu w Oslo.

widok banknotu 1000 koron norweskich awers
widok banknotu 1000 koron norweskich awers

Tysiąc koron norweskich zostało wyemitowane w 1975 roku, a wycofane z obiegu w 1990 roku. Na awersie banknotu znajduje się portret Henrika Ibsena, norweskiego dramaturga. Rewers pomarańczowo-fioletowego banknotu przedstawia latarnię morską Vardø.

widok banknotu 50 koron norweskich awers
widok banknotu 50 koron norweskich awers

Wyemitowany w 1966-83, wycofany z obiegu 13.07.1999. Wymiary: 145 x 73 mm. Awers : portret Bjørnstjerne Bjørnsona pośrodku winieta z herbem w koronie. Rewers Borgund Stave Church.

widok banknotu 100 koron norweskich awers
widok banknotu 100 koron norweskich awers

Wydawany 1962-77, wycofany z obiegu w dniu 13.07.1999. Wymiary to 145 x 78 mm. Awers : Portret Henrika Wergelanda, pośrodku winieta z herbem w koronie. Rewrs : obraz Oscara Wergelanda Riksforsamlingen på Eidsvoll.